Hazır Olun! Yeni Sezonda Sinema Salonları Çok Hareketlenecek!

Her yıl Türkiye’de sinemanın hem nitel hem nicel açıdan ileri gittiğini düşünmeye başlamışken geçtiğimiz sezon bizi ne yazık ki biraz haksız çıkardı. Bağımsız  sinemacılar (Türkiye’de stüdyo sistemi olmadığından, “bağımsız” sözcüğünü sadece ekonomik yönden değerlendirerek Türkiye’de bağımsız sinemacılar ayrımı yapmanın doğru olmadığı söylenemez. Zira bağımsızlık kavramını popüler kültür, egemen ideoloji, konvansiyonel anlatılarla bir arada düşünerek kullanmak yerinde olacaktır.) açısından böyle bir sıkıntı yok aslında. Sinemamızın nitel başarısının tek kaynağı olan bu bağımsız filmler 2012-2013 sezonunda oldukça iyi örnekler ortaya koyarak sinefilleri fazlasıyla tatmin etti. Lal Gece, Araf, Tepenin Ardı, Gözetleme Kulesi, Jîn, Zerre gibi filmler varken aksini düşünmek mümkün değil açıkçası.

Gelgelelim, sinemanın nicel yönünü tamamlayarak kuşun diğer kanadı işlevini gören ana akım sinemada işler pek de yolunda gitmedi. Ana akım sinemada yaşanan durgunluk nedeniyle, öncekilere göre geride bıraktığımız sezon hem daha az sayıda film üretilmiş, hem de salonlara daha az seyirci çekilebilmişti. Hatta 2013’ün en çok izlenen filmi bir stand-up şovu olması dolayısıyla liste dışında tutulursa, önceki sezonlara nazaran düşüş daha da sert olacaktır. Tamamen janra odaklı korku, komedi ve Çanakkale temalı filmlere Selam ve Kelebeğin Rüyası‘nın verdiği destek de yeterli olmayınca, sinefillerin bağımsız filmlerden aldığı tadı, ortalama seyirci ana akımdan malesef alamadı.

İşte böyle bir sezonun ardından, gelecek sezona dair film haberleri gelmeye başlamışken heyecanlanmamak elde değil. Karnaval, Meryem, Gözümün Nûru gibi filmlerin vizyona girmesiyle yaz aylarının ölü toprağını yavaş yavaş üstünden atmaya başlayan sinema salonları 2013-2014 sezonunda çok hareketlenecek gibi görünüyor. Bu hareketin ağırlığını ana akım ve bağımsız sinemanın birlikte ağırlayacak olması ise cabası.

Benim-DunyamÖnümüzdeki hafta vizyona girecek olan Benim Dünyam sezonun ilk bombası olacak. Prömiyerini Berlin‘de yapan Soğuk henüz vizyona girmeden Uğur Yücel‘in entelektüel tarafından ziyade popüler tarafını ön plana çıkararak yaptığı Benim Dünyam’ın gişede kazanacağı başarı hiç de sürpriz değil. Hemen ardından seyirciyle buluşacak Behzat Ç. Ankara Yanıyor ve Hükümet Kadın 2 ise seyirci-salon arasındaki bir süredir limoni olan ilişkiyi düzeltmeye yetecektir.

Türkiye’de sinema seyircisinin her zaman yoğun ilgisiyle karşılaşan komedi filmleri önümüzdeki sezon da ana akım sinemanın lokomotifi olamaya aday. Komedi denince akla tabii ki hemen bazı isimler geliyor. Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Şahan Gökbakar…  Serinin üçüncü filmiErkek-Tarafi Eyyvah Eyvah 3, serinin dördüncü filmi Recep İvedik 4, Çalgı Çengi ekibinin yeni projesi Düğün Dernek, Çakallarla Dans serisinin yönetmeni Murat Şeker‘in yeni filmi Hayat Sana Güzel, Testosteron adıyla tiyatro sahnesinde kapalı gişe oynayan ve İlksen Başarır‘ın sinemaya uyarladığı Erkek Tarafı, başrolünde Tolga Çevik ve Ezgi Mola‘nın yer aldığı ve senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı Patron Mutlu Son İstiyor seyircileri bolca güldürecek filmlerden bazıları. Henüz detayları açıklanmamış olsa da Cem Yılmaz ‘ın da gelecek sezon için bir proje hazırlığında olduğu sır değil.

Komedi sevenler için bunca alternatif varken diğer seyirciler de unutulmayacak. Çağan Irmak‘ın Tamam mıyız?, Özcan Deniz‘in Su ve Ateş,Su-ve-Ates Mahsun Kırmızıgül‘ün Mucize ve Ketche‘nin Bu İşte Bir Yalnızlık Var filmleri de gelecek sezon vizyonda olacak. Gişe başarısı garanti görünen bu parlak ambalajlı filmler hem seyircilerin büyük bölümünü, hem de salon sahiplerini çokça mutlu edecektir ama sinefillerin ise gözü başka yerde olacak tabii ki.

Başrolünde Haluk Bilginer ve Demet Akbağ‘ın yer aldığı ve Eurimages ve Kültür Bakanlığı’ndan rekor destek alan Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Kış Uykusu prömiyerini Cannes‘da yapacak. Hüseyin Karabey‘in Sesime Gel, Deniz Akçay Katıksız‘ın Köksüz, Aslı Özge‘nin Hayatboyu, Derviş Zaim‘in Balık, Reha Erdem‘in Şarkı Söyleyen Kadınlar, Tayfun Pirselimoğlu‘nunYozgat-Blues Ben O Değilim, Semir Aslanyürek‘in Lal, Biket İlhan‘ın Yarım Kalan Mucize filmlerinin gelecek sezon vizyona girmeleri beklenirken, Altın Koza ve Altın Portakal‘da çok ses getiren Ramin Matin‘in Kusursuzlar, Mahmut Fazıl Coşkun‘un Yozgat Blues, Zeynep DadakMerve Kayan‘ın Mavi Dalga ve Ferit Karahan‘ın Cennetten Kovulmak filmleri de seyirciyle buluşacaklar arasında.

Bir aksilik olmazsa, gelecek sezon işte böyle zengin bir program bizi bekliyor. Şimdiden tüm filmlere başarılar, herkese iyi seyirler.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s