Yeni Başlayanlar İçin Hint Sineması: Neden Şarkı Söylüyorlar? (3.Bölüm)

Giriş: Bollywood’un Yükselişi ve Seyircinin Yol Ayrımı

Hint sinemasına şöyle bir uzaktan bakıp, merak edenler için daha önceki yazılarımda bu sektöre Aamir Khan ve Shah Rukh Khan filmleriyle başlamalarını tavsiye etmiş, daha doğrusu Hint sinemasına giriş yapmak isteyen sinemaseverleri Bollywood sinemasına yönlendirmiştim. Tekrar belirtmem gerekir ki Bollywood başlı başına Hint sineması değildir ancak dünyanın ikinci büyük sinema sektörü olarak Hint sineması denilince akla ilk gelen, keşfedilmesi gereken bir endüstridir.

Bollywood kavramı tarihindeki efsane filmleriyle gücünü her daim korumuş bir sektör olsa da, son on beş yıl içerisinde iyiden iyiye sükse yapmış, Hollywood seyircisinin ilgisini çekmiş ve Batı ülkelerinden pek çok sinemasever artık Bollywood’u sürekli bir şekilde takip eder olmuştur. Bunun da sebepleri arasında hem Bollywood’un köklü sinemacılarının kendi kültürel filmlerine global sinemanın yeniliklerini katması hem de Amitabh Bachcan, Shah Rukh Khan, Aaamir Khan ve Salman Khan gibi star oyuncuların ülkeyi temsil eden birer karakter olarak hem kültürlerini hem de Bollywood sinemasını Batı’ya başarıyla taşımaları. Ayrıca Bollywood’un son dönem filmlerinin de Londra’ya olan ilgisi bu yükselişe yarar sağlamış olmalı… Hint sinemasında neden şarkı söylüyorlar?

 

Advertisement

9 thoughts on “Yeni Başlayanlar İçin Hint Sineması: Neden Şarkı Söylüyorlar? (3.Bölüm)

  1. Valla ben bu tip bi yazıyı kendi bloğumda yazmak için araştırma yapayım dedim ama baktım burda yazılmışı var. Bize de paylaşmak düşer. eline sağlık.:)

  2. Aamir’in filmlerini aşırı güzel buluyorum ama onun dışındakileri pek beğenemiyorum. Aslında izlemeyi denemedim bile 🙂 Aamir’e hayranım…

  3. Shah’m bi numaradır 🙂 King Of Bollywood! 😀 Shah’mın filmlerinden daha iyisini görmedim. O bir Badshah 😀

  4. Hint filmlerinde neden şarkı söylüyorlar bilmem ama iyiki söylüyorlar. Ben çok eğleniyorum şarkılarındaki tonlamalardan ve bazen çok komik olabilen hareketlerinden dolayı.
    Teşekkürler ilginç bir konuya değinmişsiniz.

  5. Peki her hint filmin başinda bir belge gibi birşey var ya o nedir acaba? Ghajini olsun chennai express olsun o belge var neden?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s