Beyaz Yakalılara 10 !f Filmi Tavsiyesi

if-istanbul-2014Sinemaseverlerin her sene heyecanla beklediği Türkiye’nin başlıca film festivallerinden !f Uluslararası Bağımsız Film Festivali en sonunda 2014 programıyla karşımızda. Keş!f, Digiturk Galaları, !f Music, Oyun, Gökkuşağı gibi daha önceden aşina olduğumuz kategorilere bu sene Aşk & Başka Bir Dünya kategorisi eklenmiş; ilk bakışta göze çarpan farklılık bu. Onun haricinde program yine aynı zenginlikte ve her türden bağımsız filmlere doyacağımız 11 gün geçireceğiz. Festival programı açıklandığında benim gibi pek çok çalışan, önce filmlerin hepsine gitmek ister ancak zaman sıkıntısı yüzünden çoğu filmi elemek zorunda kalır. Favori filmin ya senin çalışma saatlerinde vizyona girmektedir ya da iş çıkışı iş yerinden çok uzakta bir yerde gösterimdedir. Üstelik hafta içi gece seansları da ‘mutlaka gitmem gerekir’ diyorsan ancak seçilebilir çünkü film henüz bitmeden, ertesi gün işe gidecek olmanın sıkıntısı içinde belirmeye başlar. Bu sıkıntıları yaşayan biri olarak klasik bir !f öneri listesi oluşturmak yerine favori filmleri mesai saatlerine denk gelen, akşam seanslarındaki filmler hakkında da pek bilgisi olmadığı için seçim yapamayan beyaz yakalılara sesleniyorum; bu sene !f’te yok yok! Oscar adaylıklarıyla dikkat çeken Dallas Buyers Club, Wong Kar Wai’nin son şaheseri The Grandmaster, Lars von Trier güzellemesi Nymphomaniac ve Hayao Miyazaki’nin Oscar adayı filmi Wind Rises filmlerini izlemek isteyip, saatleri uyduramayan, bilet bulamayan, online bilet almayı beceremeyen ya da popüler filmlerin haricinde festivalin keşfedilmemiş yıldızlarına göz atmak isteyenler için listemize başlayalım.

Dom-Hemingway1. Festivale Eğlenceli Bir Başlangıç Arayanlara; Dom Hemingway

12 yıllık hapis hayatından sonra özgürlüğüne kavuşan ve kendisine ait olanı geri almak için sokaklara dökülen Dom Hemingway’in hikayesi Jude Law ve Richard E.Grant’ı aynı filmde buluşturuyor. Yurtdışındaki yorumlar pek parlak olmasa da genel kanı Jude Law’ın başarılı bir performans gösterdiği ve filmin eğlenceli olduğu yönünde. Festivale yumuşak bir giriş yapmak isteyenlere tavsiye edilir. Açıkçası filmin posteri bile tek başına merak uyandırmaya yetiyor.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/dom-hemingway

We-Steal-Secrets2. Belgeselcilere; We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

!f programında yer alan bütün belgeselleri izlemek lazım aslında ancak zamanı çok olmayanlara nokta atışı belgesel olarak WikiLeaks skandalı hakkında olan bu filmi tavsiye ediyorum. Julian Assange’ın da bizzat katıldığı film, seyircide haber alma özgürlüğü ve gazetecilik etiği üzerine pek çok soru işareti uyandırıyor.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/we-steal-secrets-the-story-of-wikileaks

Siddharth3. Arama Butonuna Hindistan yazanlara; Siddharth

Eğer siz de benim gibi festival programına göz gezdirdikten sonra sitedeki arama kısmına Hindistan yazdıysanız, bu filmi programınıza katmalısınız. Aslında Kanada-Hindistan ortak yapımı olan film, çocuğunu kaybeden bir babanın yolculuk hikayesini anlatıyor. Aynı zamanda Rotterdam Film Festivali programında da yer alan film gerçek olaylardan esinlenmiş.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/siddharth

Drinking-Buddies4. İş Çıkışı Kankalarla Buluşacaklara; Drinking Buddies

Quentin Tarantino’nun 2013’ün en iyi on filmi arasında saydığı” diyerek anlatmaya kalkarsam büyük beklentilerin oluşacağını düşündüğüm için bu filmi sadece sıcak, samimi bir komedi olarak tanıtmakta yarar var. Bira fabrikasında çalışan iki arkadaşın sevgilileriyle ve kendi aralarında yaşadıkları ilişkileri mizahi bir dille anlatan film, arkadaşlık ve uzun süreli ilişkiler ile ilgili güzel yorumlarda bulunmakta. Senaryonun sadece olayların gidişatını şekillendirdiği, diyalogların ise tamamen doğaçlama olduğu bu filmden çıktıktan sonra arkadaş grubunuzla uzun ve keyifli bir sohbet edeceğinize şüphe yok.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/drinking-buddies

Al-Midan5. Mısırdaki Direnişi Anlatan Oscar Adayı Belgesel; Al Midan

2013 Sundance Film Festivali’nde en iyi izleyici ödülünü kazanan film, Tahrir’deki direnişte yaşananları kronolojik bir şekilde anlatırken, sorunun kaynağına iniyor ve savaşın aslında hala sürdüğünü ve başlangıcının da çok eskiye dayandığını anlatıyor. Kaçırılmaması gereken ve ülkemizdeki olaylarla paralellikler kurulabilecek bir belgesel. Festivalin yeni kategorisi Aşk & Başka Bir Dünya’da gösteriliyor.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/al-midan

Under-the-Skin6. Konusunu Okuyunca Gitmek İsteyeceğiniz Film; Under the Skin

Gösterime girdiği festivallerde kendisinden övgüyle bahsedilen ve sıradışı bir anlatımının olduğu söylenilen filmin konusu bir hayli ilginç. Dünyaya erkek otostopçuları yakalamak için gönderilen bir uzaylının hikayesini anlatan filmin süprizlere açık olduğu ve yönetmenin daha önceki filmleri referans alındığında seyirciyi asla pişman etmeyeceği kesin. Başrolde Scarlett Johansson var; bu da bir tavsiye sebebi olabilir tabii.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/under-the-skin

The-Double7. Submarine Filminin Tadı Hala Damağında Kalanlara; The Double

Yönetmenin daha önceki Submarine filmini izlediyseniz büyük ihtimalle bu filme gideceksiniz, ancak henüz bu yönetmeni keşfetmediyseniz The Double benim için programda tek bir filme gitme hakkım olsaydı tercih edeceğim film olurdu. Fiziksel olarak ikizi, karakter olarak zıttı biriyle karşılaştığında hayatı bir anda değişecek olan Simon’un hikayesi aslında bir Dostoyevski uyarlaması. ‘Öteki’ kitabının bir uyarlaması olan filmi kaçırmamak lazım.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/the-double

Short-Term-128. Yılın Bağımsız Sürprizi; Short Term 12

Sinema eleştirmenlerine ve seyirciye kendini beğendiren, bu senenin çoğu “En” listesinde kendisine yer bulan, yalın anlatımıyla takdir gören bu film, sinemada düşük bütçeyle harikalar yapılabileceğinin en güzel kanıtlarından. 2013 yılında gözden kaçan bu filmi !f sayesinde yakalama imkanı bulacağız.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/short-term-12

Borgman9. Programdan Cımbızla Tuhaf Film Çekip Çıkaranlara; Borgman

Aslında bu başlık altında R100 filminden bahsetmek gerekirdi zira konusu ve !f ekibinin film hakkında yaptıkları yorum çok ilginç, ancak geçen sene Cannes Film Festivali’nde ilgiyi üzerinde toplayan ve beğenilen, tuhaf konusu ve eleştirel mizah anlayışa sahip olduğu söylenilen yapısıyla ilgimi çeken Borgman, programda merak ettiğim o ‘tuhaf’ filmlerden. Alternatif olarak R100 filmine gidecek olanların da yorumunu sonra okuyacağız, ancak o filme çok güvenemediğim için tercihim Borgman.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/borgman

Alternatif: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/r100

Bocek10. Böcek

Bağımsız film festivalinin minimalist ruhuna uygun ülkemizden bir film tavsiye etmesem olmaz. Türk filmlerinin arasında benim dikkatimi çeken Böcek filmi oldu. Fasulye filminin yönetmeninin ikinci filmi olması ve !f ekibinin filmin içeriğiyle ilgili yazısında filmin kendi hayran kitlesini oluşturacağıyla alakalı yorumu, filmi merak etmemi sağladı. Farklı bir tavsiye arayanlar tercih edilebilir.

Seans Bilgileri: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/bocek

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s