Esra Yalazan: “Sinema Hayattan Kopuk Bir Sanat Değil Bence”

Esra_Yalazan_Roportaj
Röportaj: Berna Stera DeğirmenKürşat Saygılı
Deşifre: 
Berna Stera Değirmen, Fatih DeğirmenKürşat Saygılı

Bir film seçerken neye dikkat edersiniz?

Yönetmenden ziyade hikâye ilgimi çeker. Fantastik ve korku türlerini pek sevmem. Genel olarak bilim-kurguyu da tercih etmesem de hikâyesi beni çekiyorsa izlerim. Örneğin Stalker filmi bilim-kurgu gibi algılansa da felsefi bir alt yapıdan beslendiği için iyi bir anlatı kurar. Genel olarak epik anlatımı seviyorum. Ayrıca benim için popüler sinema ve sanat sineması diye iki farklı kategori yok.  Benim için önemli olan hikâyenin nasıl ele alındığı ve seyirciyle kurduğu ilişkidir.

Bir filmi izlemeden önce filme dair eleştiri, haber, vs. okur musunuz?

Hayır, film izlemeden önce eleştiri okumam. Edebiyat eleştirileri dâhil, sanat disiplinlerine dair eleştiri yazıları ilgimi çekmiyor. Elbette özgün ve konusunda uzman eleştirmenler var ama ben izlerken yönlendirilmek istemem. Bir film izlerken benim için en önemli ölçü, filmin benim üzerimde bıraktığı etkidir. Türkiye’de eleştiri kurumunun -yine edebiyatı dâhil ederek söylüyorum- pek yetkin olduğunu düşünmüyorum. Pek çok eleştirinin ideolojik bakışla sınırlandığını düşünüyorum ve bunu da doğru bulmuyorum. Yine de izlemek istediğim filmin yönetmenini, oyuncularını az tanıyorsam, öncesinde çıkan haberlere bir göz atarım.

İlk izlediğiniz filmi hatırlıyor musunuz?

Belirgin bir film söyleyemem. İlk sinema anılarım siyah-beyaz televizyonla eve giren şeyler. Türk filmleri, çizgi filmler… O zamanlar Pazar sineması vardı, klasik Hollywood filmleri ve western’leri evde izlediğimi hatırlıyorum… Esra Yalazan röportajı

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s