Vizyona Girenler (7 Mart): Dallas Buyers Club Kaçırılmamalı

300-Rise-of-an-EmpireBugün vizyona giren filmlerin gişede en iddialı olanı tabii ki 300: Rise of an Empire. 2007 yapımı 300 filminin devamı niteliğinde olan bu Hollwood savaş filmi, bir kez daha seyirciyi Yunanistan’ın Persler tarafından istila edildiği zamanlara götürüyor. Serinin ilk filminin yönetmeni olan Zack Snyder bu kez filmin senaryosuna ve prodüksiyonuna katkıda bulunurken, 300: Rise of an Empire filminin yönetmen koltuğunda Noam Murro oturuyor. Murro’nun ikinci uzun metraj çalışması olan bu aksiyon dolu filmin, istisnai olumlu eleştirilere rağmen Rotten Tomatoes ve Metacritic puanlarının oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Sinemaseverlerde serinin ilk filminin yarattığı heyecanı yaratmayan 300: Rise of an Empire için, Glasgow Evening Times’tan Paul Greenwood’un “Acınacak haldeki diyaloglar ve inandırıcılık açısından diyaloglardan daha iyi olmayan oyunculuklar sayesinde, filmde bağ kurulabilecek pek bir şey kalmıyor.” notunu da ekleyelim.

Dallas-Buyers-ClubHakedilmiş 3 Oscar ödülüyle yılın en beğenilen filmlerinden biri olan Dallas Buyers Club da bugün vizyona giren bir diğer ABD yapımı. Türkiye’de Sınırsızlar Kulübü adıyla gösterilecek olan film, Ron Woodroof’un HIV  taşıyıcısı olduğunu öğrenmesinin ardından değişen hayatını, fona ABD ilaç endüstrisi ve siyasi iktidar arasındaki yozlaşmış ilişkiyi alarak sarsıcı bir dille anlatıyor. Tabii filmin başarısında Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun üst düzey oyunculuklarının da büyük pay sahibi olduğunu unutmayalım. Haftanın en kaçırılmaması gereken filmi Dallas Buyers Club.

Başka Sinema salonlarında bu hafta gösterilecek iki filmden ilki ise Mavi Dalga. Yönetmenliğini Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın birlikte yaptıkları ve dünya prömiyeri Berlinale’de yapılan Mavi Dalga, özenli gözlemlerden süzülmüş incelikli bir taşra hikayesi. Başrollerinde Ayris Alptekin, Onur Saylak ve Barış Hacıhan’ın yer Mavi-Dalgaaldığı film Balıkesir’de yaşayan ve üniversite sınavına hazırlanan Deniz ve arkadaşları üzerinden taşra yaşamına odaklanıyor. Anlatısındaki detaylarla dikkat çeken filmin Evşen Mercan’a Tezer Özlü’nün Çocukluğun Soğuk Geceleri romanını anımsatması da boşuna değil. Zeynep Dadak ve Merve Kayan’la tanışmak ve klişelerden uzak bir büyüme hikayesi filmi seyretmek isteyenler için Mavi Dalga ideal seçim.

Yabancı dilde en iyi film kategorisinde Oscar için yarışan Omar ise Başka Sinema’nın ikinci filmi. Her ne kadar Oscar yarışında La Grande Belezza karşısında güçlü bir aday olamasa da, gösterildiği Cannes ve Toronto gibi saygın film festivallerinde övgüyle karşılandı Omar. Hany Abu-Assad’ın senaryosunu dört günde yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı film için Twitch yazarı Dustin Chang, “İşgal topraklarında yürek burkan bir gerilim ve trajik bir aşk hikayesi” diyor. Chang’e kulak vermek gerek.

SilsileBugün vizyona giren iki Türk filmi daha var. İlki, Silsile. Yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı ve başrollerinde Nehir Erdoğan, Tardu Flordun, İlker Kaleli’nin yer aldığı film, suçlar ve sırlarla dolu gizemli bir hikaye sunuyor seyirciye. İç içe geçerek gelişen olaylar silsilesi ile heyecanlı bir seyir vaat eden film, Çok Filim Hareketler Bunlar ve Sen Kimsin’in ardından Ozan Açıktan’ın üçüncü uzun metraj çalışması.

Haftanın Türk komedisi kontenjanından vizyonda yer bulan filmi ise Bizum Hoca. Aşk ve Devrim filminden tanıdığımız Serkan Acar’ın Yılmaz Okumuş ile birlikte yönetmenliğini yaptığı film, Türk halkının dini pratikler ve gelenekler ile ilişkisini iğneleyici bir dille ele alıyor. Toplumsal eleştiri ile komediyi birleştiren Bizum Hoca’nın başrollerinde Cezmi Baskın ve Levent Ülgen var.

Zambezia ise üç boyutlu bir animasyon filmi. Bir kuş şehrinde geçen hikayesi ile 2011 yapımı Rio’yu anımsatsa da, senaryosu, görselliği ve komedi anlayışıyla Zambezia, Rio’nun çok gerisinde. Louise Keller’ın Urban Cinefile için yazdığı eleştiride “çok fazla karakter, çok fazla diyalog ve dağınık olay örgüsü”nden şikayet ettiği Zambezia’nın sıradışı bir eğlence sunmadığını söyleyebiliriz.

Vizyona giren tüm filmlerin Recep İvedik 4’ten fırsat bulup da seyircileriyle buluşabilmelerini dileriz. Herkese iyi seyirler!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s