Atatürk’ü En Çok Güldüren Film Hangisi?

 

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’de sinemanın gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapmış, hatta bazı filmlerde oyuncu olarak da yer almıştı. Büyük Önder’in sinemaya olan ilgisi biliniyordu.

“Sinema öyle bir keşiftir ki birgün gelecek, barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden daha çok dünya medeniyetlerinin yönünü değiştireceği görülecektir. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema insanlar arasındaki görüş, düşünüş farklarını silecek, insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır. Sinemaya layık olduğu ehemmiyeti vermeliyiz,” diyordu Mustafa Kemal Atatürk.

Sinema konusunda birçok çalışmaya önayak olmuştu Atatürk. İnsanların daha çok sinemaya gidebilmeleri için vergilerin indirilmesini emretmişti. Dönemin önde gelen sinemacılarından Faruk Kenç’i çağırıp Avrupa’ya gitmesini, orada incelemeler yapmasını ve Avrupa filmciliği ve Türk filmciliği üzerine bir rapor yazmasını söylemişti. Milli mücadele üzerine filmler yapılmasını istemişti ve hatta bu filmlerin bazıları için kamera karşısına bile geçmişti.

Peki Atatürk’ü en çok güldüren film hangisiydi?

Cemil Filmer’in hatıralarında Mustafa Kemal’in bir filmden sonra “Hayatımda bu kadar çok güldüğümü hatırlamıyorum,” dediği yazar. Bakalım Ata’yı bu kadar güldüren komedi filmi hangisiymiş?

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s