Filmekimi 2014: 16’lıklara Özel 4 Film Önerisi

FilmEkimi_2014

Filmekimi zamanı geldi çattı, 11-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival bu sene de pek çok sağlam filmle karşımıza çıkıyor. Ancak her festival zamanı olduğu gibi ‘Gerçek festival bu değil!’ diyeceğimiz eksikler söz konusu. Lalekart ayrımcılığından biletix sömürgesine, ana sponsorun festival seyircisi için çok da işe yaramayacak kampanyasına kadar bütün sorunlar bir yana, akşam seanslarının ve hafta içi bütün seansların 16 TL gibi fahiş bir fiyata satılması tam bir hayal kırıklığı. Sadece Filmekimi değil, ülkemizde yapılan başlıca film festivallerinin hemen hepsinde görülen bir durum bu; Laleciler merakla beklenen filmleri doldurur, geriye kalan festival programında orta değerde yer alan filmleri çalışan ya da okuyan insanlar 16 liraya izler. Hal böyle olunca akşam saatlerinde işten çıkıp sinema salonlarına koşturacak olan sinema severlere programdan on küsur film sıralayıp bu filmlere mutlaka gidin yoksa pişman olacaksınız demek, festivalin seyirciye layık gördüğü duruma uygun değil. Lalekartlıları, gün içerisinde boş vakti olan sinefilleri bir kenara ayırarak gündüz işte koşturan ancak bir yandan da akşam hangi filmi izlesem diye sinema kafası yaşayanlara özel dört film önerimiz var. Bu dört film, maksat festival havasını kaçırmamak diyerek az da olsa bir iki bilet yakalamaya çalışacak olanlara güzel bir hap liste niteliğinde.

  1. Force Majeur

force-majeure-cannes-21

Bu sene Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış programındaydı ‘Force Majeur’ ve Jüri Ödülü’nün de kazananı oldu. Fransa Alpleri’ne kayağa giden İsveçli bir ailenin başından geçen bir felaket sonrası yaşadıklarını anlatan film, aile içi ilişkileri muzip ve gerçekçi bir şekilde anlattığına dair uluslararası basında çok olumlu eleştiriler aldı. Festivalin parlayan yıldızları arasından sıyrılacak gizli filmi ‘Force Majeur’ aynı zamanda yabancı film Oscar adayı olarak İsveç’i temsil ediyor.

 Imdb

Criticker

Filmekimi 2014

 

  1. White God

white-god

Bu sefer Cannes Belirli Bir Bakış’ın En İyi Filmi’ne geldi sıra. ‘White God’ da ‘Force Majeur’ filmi ile birlikte festivalin en ses getirecek filmlerinden biri olacak. Macaristan yapımı film, şehirdeki tüm köpeklerin insanlara savaş açması gibi ilgi çekici bir konuya sahip. Filmin alt metninde ırkçılıkla ilgili ciddi eleştirileri olduğu yazılmakta. Genel olarak övgüyle karşılanan film Macaristan’ın En İyi Yabancı Film Oscar adayı.

Imdb

Criticker

Filmekimi 2014

 

  1. Leviathan

leviathan

Rus yönetmen Andrei Zvyagintsev’in yeni filmi yönetmenin takipçileri tarafından kaçırılmayacaktır kuşkusuz ancak yönetmenle daha önce karşılaşmayan sinema severlere de bu festivalde ‘Leviathan’ filmini tavsiye ediyorum. Rus toplumunun çürüyen yapısını anlattığı öne sürülen film için yönetmenin önceki iki güzel filmi ‘Return’ ve ‘Elena’yı baz alırsak yine etkileyici bir hikayeyle karşı karşıya olacağımızı söylemek yanlış olmaz.

Imdb

Criticker

Filmekimi 2014

 

  1. Whiplash

whiplash

Whiplash Sundance Film Festivali’nin yıldızıydı ve neredeyse bütün ödülleri toplayıp festivalden elleri dolu döndü. Acımasız  bir caz ustası ile başarılı olmak isteyen öğrencisi arasındaki sert dersleri konu alan film,  başrolünde J.K. Simmons gibi usta bir isme sahip.

Imdb

Criticker

Filmekimi 2014

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s