Vizyona Girenler (26 Nisan): Sinema Salonları Hareketleniyor

Selam 4. haftasında da gişedeki hükmünü kaybetmedi. Bugün vizyona giren filmler arasında ise gişe başarısı garanti bir film yok. Bu durumda Selam önümüzdeki haftayı da Box Office listesinin tepesinde bitirecek gibi görünüyor ama yine de vizyona giren 9 yeni film sayesinde sinemaseverlerin alternatifleri çoğalıyor.

Bunların ilki Bosna yapımı Djeca. Türkçe ismi Çocuklar olan film, 90’ların savaş yıllarında iki kardeşin hikayesi üzerinden ülkenin genel tablosunu sunuyor. Semih Kaplanoğlu’nun da ortak yapımcısı olduğu Djeca maalesef tek bir kopya ile vizyonda olacak.

YukTürkiye’de sinemayı sinema yapanlardan biri Erden Kıral. Ustanın son filmi Yük ise uzun zamandır bekleniyordu ve nihayet vizyonda. Kıral’ın bu filmi gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek yazmış olması da oldukça ilgi uyandırıcı. Baş rollerinde Tülin Özen ve Nadir Sarıbacak’ın yer aldığı film, ilk gösterimini Adana Altın Koza’da yapmıştı. Çarpıcı anlatımıyla beğeni toplayan Yük, haftanın izlenmesi gereken filmleri listesinde en üstte.

Hile Yolu, Ersin Kana imzalı bir film. Hrant Dink cinayetinin ardından bulunamayan örgütün izlerini süren bu filmin çok cesur bir iş yaptığı aşikar. Sadece bu cesareti için bile Hile Yolu’nun seyredilmesi gerek.

Türkçe ismi İntikam Benim olan Dead Man Down ise haftanın Hollywood aksiyonu. Orijinal Ejderha Dövmeli Kız filminin yönetmeninin bu son filmi, intikam ve aşkla dolu sıradan bir maceranın ötesinde değil. Belki Colin Farrell’ı seviyorsanız filmden ekstra keyif alabilirsiniz.

Q(ufur)Qüfür ise Gani Rüzgar Şavata’nın genel yönetmenliğiyle seyirciye sunuluyor. Tarikatların perde arkasındakileri mizahi bir üslupla anlatan film, bir dönem Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Müslüm Gündüz – Fadime Şahin ilişkisine dair doğrudan referanslar barındırıyor ve bu nedenle hem Fadime Şahin hem de Müslüm Gündüz tarafından mahkemede dava edildi. Bazı kesimlerin sert tepkisini alsa da Qüfür muhtemelen bu hafta vizyona girenler arasında en çok seyredilen film olacak.

Side Effects ise Steven Soderbergh’in filmi. Martin ve Emily çiftinin hayatında her şey yolunda giderken Martin bir borsa yolsuzluğuna karışır ve hapse gider. Sonrasında hem Martin hem de Emily için hayat çok daha zor olacaktır. Amerikan rüyasının çöküşünü evli bir çift üzerinden anlatan filmin baş rollerinde ise Jude Law ve Rooney Mara var.

Great Expectations Charles Dickens’ın klasik romanı. Türkçe ismi Büyük Umutlar. Diğer tüm klasik romanlar gibi bu da birçok kez sinemaya uyarlandı ve bunların sonuncusu da bugün vizyona giriyor. Mike Newell’ın yönettiği film ünlü oyuncularıyla dikkat çekici olsa da, romanın şimdiye kadar yapılmış en iyi uyarlaması değil.

StokerPark Chan-Wook kült yönetmen olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bunun ilk izlerini Oldboy‘da görmüştük. Şimdi ise Stoker bayrağı devralmış durumda. India babasının ölümünün ardından annesiyle yalnız kalmıştır ve tam da bu dönemde amcasıyla ilk kez tanışır. Bu gizemli amcanın aileye dahil olması zamanla ailenin düzenini değiştirmeye başlar. Yönetmenin özgün anlatım dilini çok iyi yansıtan Stoker Sundance’te gösterildiğinde eleştirmenlerden tam not almıştı. Filmin Türkçe ismi Lanetli Kan.

Bu haftanın son filmi ise Umut Dağ’ın Kuma‘sı. Kuma’nın en büyük özelliği Amour, The White Ribbon ve Funny Games ile yapımcılarının ortak olması. Geleneklerin, törelerin, tabuların arasına sıkışan insanların hikayesini anlatan film bu hafta 10 kopya ile vizyonda olacak.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s